5 kvaliteedinäitajat, mida veiseliha juures jälgida

FoodMood / LM Keskus

FoodMood on üle 25 aasta HoReCa sektoris tegutsenud ettevõte. Me tarnime kvaliteetset värsket liha, kala, tänavatoitu, pagaritooteid, õlisid ja palju muud vajalikku sinu restorani, hotelli või suurkööki. Uuri lähemalt siit

Enne kui hakkad valima oma menüüsse järgmist veiseliha lõiget, tasub teada neid viit kvaliteedinäitajat. Need muidugi ei ole lõplikud, kuid need annavad üldiselt hea ülevaate veiseliha kvaliteediskoorist.

Kvaliteedinäitaja nr 1: Veiseliha on pehme

Selleks, et saada pehmet veiseliha, tuleks eelistada noorveist, kes on kuni 18 kuud kasvanud ning hästi söödetud. Noorveise liha ei ole nii tuim ja sitke nagu vanema veise liha. Samuti on hea ühe aspektina jälgida, mitu päeva on loom olnud nuumsöödal. Näiteks, kui veis on viimased 120 päeva olnud teravilja nuumsöödal, muutub tema liha rasvasemaks ja mahlakamaks. Mis teeb omakorda liha valmistamise lihtsamaks ning lõpptulemusena on veiseliha pehmem.

Kvaliteedinäitaja nr 2: Liha on maitsev ja mahlane

Sarnaselt pehmusele on teravilja nuumsöödal olnud veiseliha palju mahlasem ja pehmem kui näiteks rohumaaveisel. Samas on rohumaaveisel omad eelised (näiteks mahedus). Endised piimalehmad, kes on läinud lihaks, üldjuhul tipprestoranis pakkuda ei sünni, seega küsi tarnija/müüja käest, mis looma lihaga tegu ning millisel söödal see loom on olnud. 

Kvaliteedinäitaja nr 3: Veiselihal on kena välimus ja struktuur

Paljude jaoks on see common sense, kuid tasub siiski ära märkida, sest teema pole päris must-valge. Nimelt, näpuga lihale peale vajutades peaks see taastama oma algse kuju. Riknemisel liha elastsus aga väheneb. Seda kvaliteedinäitajat õnnestub kontrollida ka ilma pakendit avamata – nii on võimalik ka kehv liha tagasi saata.

Kvaliteedinäitaja nr 4: Veiselihal puudub ebameeldiv lõhn ja maitse

Jällegi on tegemist üsna iseenesest mõistatava punktiga – riknenud liha tunned selgelt ära eemaletõukava lõhna järgi. Kui see on sinu jaoks juba valmistamisel eemaletõukav, siis nii on see kindlasti ka küpsetatud kujul kliendi jaoks. Selline liha on tõenäoliselt riknenud (mitte laagerdunud) ning inimestele süüa ei sünni.

Kvaliteedinäitaja nr 5: Olulist rolli mängib veiseliha laagerdusmeetod

Kui veiselihal on hapukas maitse, siis ei pruugi see alati olla riknenud, vaid see võib tuleneda ka valest laagerdamisest või valest käitlemisest. Laagerdusprotsessis on palju asju, mis saab valesti minna. Selleks, et valesti laagerdatud liha vältida, osta vaid tunnustatud ja sertifitseeritud edasimüüjatelt.

Leave a Comment